Co z tym mózgiem ?„Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg” Jerzy Vetulani, Maria Mazurek

„Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg” Jerzy Vetulani, Maria Mazurek

 

Książka ta to wywiad-rzeka, w którym wybitny uczony  Jerzy Vetulani w lekki sposób popularyzuje najnowszą wiedzę na temat funkcjonowania naszego mózgu. Mózgu, który jest najbardziej skomplikowanym organem we wszechświecie.

Jeśli tak jest to warto mózgowi przyjrzeć się dokładniej a ta książka w patrzeniu na mózg pomaga. Mało tego jeśli wszystkie książki popularnonaukowe byłyby tak napisane to każdy z nas chętnie uczyłby się fizyki, chemii, biologii a nawet… o zgrozo matematyki.

Jerzy Ventulani polski uczony, neurobiolog, biochemik , profesor nauk przyrodniczych w książce tej odpowiada na zaskakujące pytania dotycząc naszej egzystencji :

Gdzie tkwi dobro człowieka ?

Co odróżnia nas od zwierząt  ?

Co dzieje się w mózgu seksoholików ?

Czy starzenie jest nieuniknione ?

Czy pornografia rzeczywiście szkodzi ?

Na te i wiele innych pytań profesor odpowiada w tak zaskakujący i przystępny sposób, że trudno nie mieć wrażenia, że o mózgu wie wszystko : o historii, ewolucji, budowie i działaniu.

Mózg jako organ pojawił się około 550 milionów lat temu. Wtedy to żyły na ziemi fascynujące stworzenia, które posiadały mózg, jednakże on bardzo nie ewaluował. Najbardziej ewaluował mózg człowieka. Historia ewolucji mózgu to fascynująca dziedzina, którą pan profesor podaje w przystępny sposób. Nasz daleki przodek, australopitek, który żył zaledwie półtora miliona lat temu (w porównaniu z historią życia na Ziemi to chwila ) miał czaszkę o pojemności 530 ml. Homo Habilis, który pojawił się po nim już 800 ml i to on wymyślił narzędzia a Homo erektus -wynalazcza ognia posiadał organ o pojemności 750-1225 ml. Dlaczego o tym pisze ? Bo wielkość mózgu ma znaczenie ! Nie innych organów ! Ale właśnie mózgu J Człowiek współczesny ze swoim dużym mózgiem 1100-1400 ml zawładnął światem. Między innymi dlatego, że człowiek ma bardzo dobrze rozwiniętą korę podczołową, która odpowiada za racjonalne myślenie. Ma również ok 86 miliardów komórek nerwowych : neuronów i komórek glejowych.

I tak na przestrzeni lat życia na ziemi to nie dinozaury, czy bezkręgowe ale właśnie ssaki a w tym człowiek zawładnęły naszą planetą. Bo mózg to machina, która nami rządzi !

Kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa 😉 Niby są dość spore różnice między wielkością mózgu kobiety i  mężczyzny (na korzyść ty drugich) ale w praktyce jest to niezauważalne, gdyż nasza inteligencja jest zależna od masy bezwzględnej naszego najważniejszego organu. Dzięki temu tłumaczy prof. Ventulani my kobiety mamy lepiej rozwinięte obszary odpowiedzialne za rozumowanie J I tak w prosty sposób można obalić stwierdzenie samego Arystotelesa 😉 bowiem  twierdził, że kobieta to mężczyzna zatrzymany w rozwoju ! 😉 J Chcielibyście dowiedzieć się więcej o tych różnicach ? Zapraszam do  przeczytania tej książki  ! Lektury niezmiernie fascynującej od której naprawdę trudno się oderwać . Bo przecież każdy chce wiedzieć czy wróci kanibalizm ? Skąd się bierze anoreksja czy bulimia?

Wszyscy wiemy , ze świat się kręci wokół seksu ale czy widzieliście, że mózg działa tak, że całe te nasze zakochanie to pic na wodę, bo mózg wie lepiej-wszystko sprowadza się do spłodzenia potomstwa 😉 . Za stan zakochania odpowiedzialna jest substancja o nazwie NGF czyli hormon wzrostu neuronów. W osoczu krwi osób deklarujących , że są zakochane jest go dwa razy więcej .  Kobiety najczęściej zakochują się nie tyko patrząc ale i słuchając, bo bodźce słuchowe dla mózgu mają ogromne znaczenie.

 

Czy Bóg istnieje ! Profesor mówi wyraźnie- Bóg istnieje – w naszym mózgu ! Po pierwsze religia od początku ludzkości była tym , co scala społeczność, daje poczucie jedności , decyduje o przetrwaniu grupy. Poza tym istnieje również teoria Gazzanigi, który mówi o tym, że ludzie nie mogąc znieść swojej niewiedzy ( mózg jest przecież racjonalny) i tego skąd się wziął świat oraz ich moralność, szukają jakiś wyjaśnień. Bogowie byli zawsze dobrym wytłumaczeniem na wiele niewytłumaczalnych dla naszego mózgu zjawisk. Ale należy również pamiętać, że dopóki nauka nie ma odpowiednich narzędzi , nie powinna próbować odpowiadać na pytania związane z religią ? Wracamy więc do punktu wyjścia ! Tłumaczymy niewytłumaczalne , bo tak działa nasz mózg. Jedno jest pewne- historia ewolucji człowieka to jednocześnie historia jego religijności . Czy ma to związek z ewolucją  mózgu ? ? Zapraszam do lektury.

Plusem tej książki jest na pewno jej forma-lekka i niezobowiązująca. Czyta się ją jak artykuł w gazecie. Jerzy Vetulani jest uważany za bardzo dobrego popularyzatora nauki. Ja nie mam wątpliwości, trudne kwestie jest on w stanie przedstawić w sposób bardzo przystępny a przy tym niesamowicie fascynujący.

Dużo spraw poruszonych przez profesora dało mi impuls do zastanowienia się nad otaczająca rzeczywistością a na niektóre kwestie dostałam gotowe odpowiedzi !

Czas z tą książką to czas intensywnego rozwoju ! Bardzo gorąco Wam polecam.

 

Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *