Mandala jako narzędzie rozwoju osobistego

Spotkanie dwóch osobowości przypomina kontakt dwóch substancji chemicznych: jeżeli nastąpi jakakolwiek reakcja, obie ulegają zmianie. C.G. Jung

 

Gdzie zrodziła się mandala? Motyw koła obecny jest niemal od zarania wieków. Koło, spiralę i inne podobne wzory odnajdujemy w prehistorycznych rysunkach w Afryce, Europie i Ameryce Północnej. Aby zrozumieć fenomen koła i rysunków prehistorycznych musimy szukać źródła w przyrodzie. Jaki jest początek każdego z nas ? Rozwijamy się z małego jajeczka (w kształcie koła) w łonie matki. Rozwijamy się w obrębie kulistej przestrzeni a kiedy przychodzi czas narodzin, poprzez cylindryczny kanał rodny przychodzimy na świat. A naradziwszy się znajdujemy się na okrągłej planecie, która porusza się po kolistej orbicie.

Podstawowa forma mandali składa się z okręgu z wpisanymi weń kwadratami (o bokach zorientowanych według stron świata). Symbol mandali obecny jest niemal we wszystkich kulturach na świecie. Chętnie posługują się nią mnisi buddyjscy, dla których wykonywanie i oglądanie mandali jest formą medytacji. Indyjska mandala jest mikrokosmosem idealnej rzeczywistości, którą wyznawcy religii wschodnich pragną się skontaktować.
W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą słynnego szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej. K.G Jung zapożyczył słowo mandala dla określenia kolistych rysunków tworzonych przez swoich pacjentów i przez samego siebie. Słowo mandala znaczy centrum. W wieku 38 lat Jung zrezygnował z pozycji nauczyciela akademickiego i poświęcił się medytacjom. Prowadził dziennik z zapiskami swoich snów i myśli oraz rysunkami. Każdego dnia rysował okrągły rysunek.

W książce, którą poświęcił terapeutycznej roli rysunków „Mandala. Symbolika człowieka doskonałego”, pisze: „Doświadczenia dowiodły, iż mandale wywierają ogromny terapeutyczny wpływ na swoich autorów”. W rysunkach odbija się jaźń -centrum osobowości, która zawiera całość psychiki tzn. świadomość i nieświadomość. Jaźń czyli źródło energii do działania a także motor wszelkiej twórczości. Jaźń czyli ja i mój świat.  Jaźń pełni funkcję integrującą między tym co w naszej psychice świadome i tym co nieświadome Rysowanie mandali było doskonałym sposobem obserwowania zmian podczas pracy nad sobą. Kompozycje te interpretowano na podstawie użytych kształtów i kolorów, w oparciu o nie określano stan psychiki, dominujące emocje i ukryte problemy pacjenta. Dlaczego ? Ponieważ zdaniem Junga mandale ukazują dynamikę jaźni czyli naszej psychiki, ukazują naszą tożsamość. Koło mandali jest odzwierciedleniem ramowej przestrzeni dla naszych dążeń do samorealizacji.

Komponując, rysując własna mandalę tworzymy osobisty symbol, który ujawnia, kim jesteśmy w danym momencie. Należy więc pamiętać, że mandale tworzone w odstępach czasu będą się od siebie różnić. Do dzieła  🙂  Nie ma złej czy dobrej mandali. Jest wasza własna .

 1. Zamknij oczy i odetchnij głęboko . Spróbuj skupić się na swoim wnętrzu i wyodrębnić jakiś przewodni kształt lub kolor. Starając się jak najmniej myśleć wybierz ze swojego wnętrza jakiś kolor, punkt wyjścia twojej mandali.
 2. Otwórz oczy i spójrz na kolory przed sobą . Wybierz spontanicznie  ten od, którego zaczniesz rysowanie.
 3. Starając się jak najmniej myśleć spontanicznie zacznij wypełniać okrąg kolorem i formą. Możesz zacząć od środka , ale również od brzegu. Nie ma prawidłowego malowania mandali.
 4. Zidentyfikuj górę i dół mandali przyglądając się jej ze wszystkich płaszczyzn.
 5. Datowanie mandali jest pomocne przyglądaniu się przeszłości. Napisz więc na odwrocie dzisiejsza datę.
 6. Połóż swoja mandale przed sobą tak aby literka g, czyli góra znalazła się u góry. Najlepiej patrzeć na mandale z odległości przynajmniej na wyciągnięcie ręki.
 7. Co oznaczają dla Ciebie poszczególne kolory ?
 8. Czym są dla Ciebie zawarte w mandali kształty ?
 9. Możesz sobie wyobrazić, że jesteś krasnoludkiem i chodzisz po swojej mandali jak po mandalicznym pokoju ? Co czujesz stąpając po wybranych obszarach ? Czym jest dla ciebie ten kolor? Ten kształt?
 10. Nadaj swojej mandali tytuł : Tytuł powinien być podsumowaniem pierwszego ważenia, jakiego doznajesz patrząc na swoją mandalę z pewnej odległości.
 11. Następnie zrób listę kolorów w mandali. Począwszy od dominującego dojdź do najsłabiej zaznaczonego. Na każdym kolorze napisz listę skojarzeń, słów i odczuć , które one oznaczają dla Ciebie.
 12. Wybierz liczby i kształty, które są zawarte w twojej mandali.
 13. Kidy lista jest już gotowa przeczytaj ją odnosząc się do nadanego mandali tytułu. Jeśli chcesz zapisz swoje przemyślenia.
  • Jeśli już wszystko zrobiłeś pamiętaj, że lista ta jest istotnym krokiem w stworzeniu unikatowego słownika znaczeń. Twoje skojarzenia są odzwierciedleniem tego kim jesteś.

   

  • Ale nigdy nie dokopiesz się do ostatecznego dna mandali. Użyta kolory i formy są odbiciem procesu twojego życia.

   

  • Przyglądając się mandali należy zwrócić uwagę na kolor umiejscowiony pośrodku. Kolor ten symbolizuje to , co jest dla ciebie w tym momencie najważniejsze.

   

  • Spójrz na kolor, w którym narysowałaś początkowy okrąg. Będzie to wskazówka co do aspektu twojej osoby, który prezentujesz światu zewnętrznemu .

   

  Kolory umieszczone w górnej części mandali odnoszą się najczęściej do procesów świadomych. Te w dolnej mają tendencję do ukazywania co dzieje się w nieświadomości

  TECHNIKI :

  • rysowanie,
  • kolorowanie szablonów,
  • wycinanie,
  • układanie mozaiki,
  • wyklejanie resztkami tkanin, ziarnami, papierem kolorowym itp.

  wyklejanie na różnych podkładach, np. płytach CD, papierowych talerzykach itp

  Zasady pracy z mandalą 

  • wprowadzamy odpowiedni nastrój – tworzenie mandali powinno odbywać się w skupieniu, pracujemy w ciszy lub przy dźwiękach spokojnej muzyki relaksacyjnej; ostre światło zastępujemy małą lampką lub świeczką;
  • przybory i materiały przygotowujemy odpowiednio wcześnie, by później nic nas nie rozpraszało,
  • przed rozpoczęciem pracy staramy się wyciszyć – zamykamy oczy i spokojnie oddychamy,
  • kolory wybieramy instynktownie, nie trzeba kierować się zasadami doboru bartw, ważna jest spontaniczność.

źródła : „Kreatywna Mandala”, autorka: Susanne F. Fincher.

 

Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *